Różne opony na różne warunki pogodowe

opony letnie

Wybór opon powinien zależeć od warunków pogodowych, z którymi będziesz się mierzyć podczas jazdy. Oto zestawienie kilku warunków pogodowych i opon, których powinieneś używać.

Sucha letnia pogoda

Tutaj najlepszym wyborem opon są opony letnie. Możesz również używać opon całorocznych, jeśli nie zmieniasz opon letnich na zimowe. Głównym powodem jest to, że mieszkasz w miejscu, w którym tak naprawdę nie masz wystarczająco długich zim, aby uzasadnić zmianę. Tereny, w których pogoda jest bardzo nieprzewidywalna, to świetne lokalizacje dla opon całorocznych.

Letni deszcz

W letnim deszczu, który może być dość intensywny, opony będą musiały usuwać wodę z powierzchni, aby pozostać w kontakcie z drogą. Jeśli opony stracą kontakt z nawierzchnią, Twój samochód straci kontrolę z powodu aquaplaningu. Opony letnie zostały zaprojektowane tak, aby zapobiegać aquaplaningowi. Tak więc z kompletem opon letnich lub z kompletem opon całorocznych będziesz mógł bezpiecznie jeździć.

Sucha zimowa pogoda

Tutaj potrzebujesz opony z homologacją zimową. Nawet jeśli masz słoneczną pogodę i nie ma śniegu, Twoje letnie opony stracą swoje właściwości, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Tak więc opona z kolcami lub bez kolców będzie działać dobrze. Również Twoja opona całoroczna będzie tutaj dobra.

Śnieg

Kiedy masz dużo śniegu, po którym jeździsz, będziesz potrzebować opony z homologacją zimową. Opony zimowe zostały opracowane do jazdy po śniegu, dzięki czemu będziesz mógł jeździć bezpiecznie. Opona z kolcami lub opona bez kolców oraz opona całoroczna sprawdzą się dobrze w takich warunkach. Jeśli śnieg jest gęsto ubity, powierzchnia stanie się lodowa i będzie przypominać warunki lodowe poniżej.

Breja

Błoto pośniegowe jest dość paskudnym stanem, który może przypominać w pewnym sensie ulewny deszcz. Opona musi pozbyć się błota pośniegowego, aby utrzymać kontakt z nawierzchnią drogi. Jeśli Twoje opony stracą kontakt z nawierzchnią, ryzykujesz poślizgiem na błocie pośniegowym. Opona zimowa z kolcami lub bez kolców oraz opona całoroczna sprawdzą się w takich warunkach dobrze. Jeśli śnieg jest gęsto ubity, powierzchnia stanie się lodowa i będzie przypominać warunki lodowe poniżej.

lód

Jadąc po lodzie, najlepiej radzić sobie z oponą zimową z kolcami. Opony zimowe bez kolców nadal będą miały całkiem dobrą przyczepność na lodzie, ale nie będą tak dobre jak opony z kolcami. Kompromisowa opona całoroczna będzie tutaj twoją najgorszą opcją spośród zatwierdzonych opon zimowych.

Podsumowując, masz opony letnie, zimowe i całoroczne, a ich użytkowanie zależy od warunków pogodowych. W przypadku opon zimowych musisz wybrać, która opona najlepiej pasuje do warunków pogodowych w Twojej okolicy. Jeśli zimy w Twojej lokalizacji nie są zbyt ekstremalne, dobrym rozwiązaniem może być zestaw opon całorocznych, ponieważ nie musisz zmieniać opon między latem a zimą i zawsze możesz jeździć bez względu na warunki pogoda.

Aby uzyskać więcej informacji na temat różnych opcji opon, odwiedź: https://www.nokiantyres.pl/