Główna różnica między oponami letnimi a zimowymi

opony letnie

Istnieje wiele różnic między oponami zimowymi a letnimi, między innymi do czego powinny być używane. Opony letnie powinny być używane latem, a nie zimą. Opony zimowe powinny być używane latem, a nie zimą. Dlatego ważne jest, aby zmienić opony przed zmianą pogody. Niektóre z głównych różnic można znaleźć w mieszance gumowej i konstrukcji bieżnika.

Zastosowana mieszanka gumowa

Mieszanka gumowa stosowana w okresie letnim jest miękka i elastyczna w przedziale temperatur, jaki panuje w okresie letnim. Miękkość zapewni dobrą przyczepność i doskonałą wydajność.

Opona zimowa ma mieszankę gumową, która jest miękka od temperatur ujemnych do ujemnych. Gwarantuje to, że opona pozostanie miękka, a nie twarda i nieelastyczna. Będziesz potrzebować elastyczności gumy, aby zapewnić wydajność i przyczepność w sezonie zimowym. Co sprawia, że ​​mieszanka gumowa jest odpowiednia dla opon letnich, to czyni ją złą dla opon zimowych i odwrotnie.

Projekt bieżnika

Bieżnik opon letnich jest zwykle stosunkowo płytki. Chcesz, aby jak najwięcej gumy stykało się z powierzchnią, aby zapewnić najlepszą wydajność. Rowki są zwymiarowane tak, aby odprowadzały wodę na bok, jeśli na powierzchni drogi znajduje się woda. Niepozbywanie się wody doprowadzi do aquaplaningu, w którym opona traci kontakt z nawierzchnią i teraz ślizga się po powierzchni wody. Oznacza to, że nie będziesz w stanie kontrolować swojego pojazdu. Kontrola zostaje przywrócona po nawiązaniu kontaktu między oponą a nawierzchnią drogi, co zwykle ma miejsce przy zmniejszeniu prędkości.

Bieżnik wydaje się być bardziej wytrzymały w przypadku opon zimowych, ponieważ są one zbudowane tak, aby zapewniały dobrą przyczepność na śniegu. Rowki muszą również radzić sobie z błotem pośniegowym i śniegiem w porównaniu z oponami letnimi, które głównie radzą sobie z wodą.

Opony zimowe mogą mieć kolce wystające z bieżnika, aby zapewnić lepsze tarcie w tak zwanych oponach kolcowanych. W przypadku opon bez kolców mogą występować małe minerały w kształcie kryształów, które mogą powodować niezbędne tarcie. Zarówno opony z kolcami, jak i opony bez kolców są dobre w warunkach zimowych. Z ćwiekami są lepsze na oblodzonych nawierzchniach i ubitym śniegu, więc jeśli takie warunki panują w Twojej okolicy, prawdopodobnie lepiej wyjdzie opcja z ćwiekami.

Choć z boku opony najprawdopodobniej będą wyglądały bardzo podobnie, to jak widać, różnice między oponami letnimi i zimowymi są całkiem spore. Oba mają swoje miejsce, gdy osiągają najlepsze wyniki, więc jeśli chcesz uzyskać najlepsze osiągi dla swojego samochodu, musisz połączyć to, co najlepsze z obu światów. W przypadku obu opon należy upewnić się, że głębokość bieżnika jest większa niż 4 mm i że w oponach jest wystarczająco dużo powietrza. Regularna konserwacja opon jest niezbędna przez cały rok.

Aby uzyskać więcej informacji na temat opon, odwiedź: https://www.nokiantyres.pl/